Rytterne konkurrerede i 16 klasser i løbet af weekenden

HJØRRING: Hjørring Rideklub var i weekenden vært for et distriktsstævne i dressur. Klubbens medlemmer og personale havde haft travlt op til stævnet, så haller og rytterstue var flot julepyntet.

I løbet af weekenden var der over 100 starter for henholdsvis heste og ponyer, som konkurrerede i 16 klasser - i alle klasser var der flotte ærespræmier doneret af forskellige sponsorer til klassernes vindere og rosetter til alle placerede.

Der blev vist meget god ridning, og klubben kunne glæde sig over godt besøg af engagerede og interesserede tilskuere, som i pauserne mellem ridtene kunne styrke og varme sig i klubbens cafeteria, hvor nogle af klubbens frivillige diskede op med diverse retter.

Til dette stævne kunne klubben glæde sig over støtte fra mange sponsorer, hvilket var med til at gøre stævnet festligt.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...